Kadınlar 19 Haziran'da Maltepe'de olacak

17 Haz 2021

EŞİK Platformu’nun çağrısıyla kadınlar, 19 Haziran’da 'İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz' şiarıyla Maltepe’de düzenlenecek olan mitingde buluşacak. Mitinge katılım çağrı yapan EŞİK gönüllüsü Doğan, 'Coşkuyla, sözlerimizle, sloganlarımızla hep beraber Maltepe’de olalım' dedi

İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükten kalkacağı 1 Temmuz öncesi, Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun (EŞİK) çağrısıyla 19 Haziran'da Maltepe Sahilde “Büyük Kadın Mitingi” düzenlenecek. Türkiye’nin dört bir yanından kadınların katılması beklenen mitingin şiarı , “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” oldu. Mitingin detaylarına ilişkin ajansımıza konuşan EŞİK gönüllüsü ve “Eylem Çalışma Grubu” üyesi Süheyla Doğan, mitingin iktidara mesaj niteliğinde olacağını belirtti.

 

‘160’ın üzerinde kadın ev LGBTİ+ toplantıda’

 

EŞİK’in İstanbul Sözleşmesi için birçok eylemi olduğunu ve bu eylemleri organize etmek amacıyla “Eylem Çalışma Grubu” oluşturulduğunu aktaran Doğan, grupla birlikte Türkiye çapında miting yapma kararı aldıklarını hatırlatarak, “Çokça tartışılıp konuşulduktan sonra fikir kabul gördü. Tüm Türkiye, kadın ve LGBTİ+ hareketine çağrı yapıldı. EŞİK mitingin çağrıcısı oldu ancak örgütleyici ve düzenleyicisi olarak ‘kim mitinge katılmak isterse onun üzerinden yürüyecek’ diye karar alındı. EŞİK’in yaptığı çağrıya 15 Mayıs’ta 160’ın üzerinde kadın ve LGBTİ+ birey katıldılar. Ardından miting hazırlık grubu oluşturuldu. Yaklaşık 50’ye yakın kadın ve LGBTİ+ bu çalışma grubunda yer alıyor. Toplantı da alınan kararlar doğrultusunda örgütlenmeye başlanıldı” dedi.

 

‘Miting hazırlıkları son sürat devam ediyor’

 

19 Haziran’da yapılacak miting için yer olarak önce Bakırköy’ün belirlendiğini ancak koşulların uygun olmamasından kaynaklı Maltepe olarak değiştirildiğini aktaran Doğan, miting hazırlıklarına dair şu bilgileri paylaştı: “Tertip Komitesi oluşturuldu. Program taslağı hazırlandı. Konuşmacılar, sanatçılar gibi detaylar belirlendi. Dün Emniyete dilekçe verildi ve resmi başvuru yapıldı. Şimdi onun sonucu bekleniyor. Miting hazırlıkları son sürat devam ediyor. Temel sloganımız, ‘İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz’ olacak. Bostancı tarafından saat 12’de bir yürüyüş olacak. Saat 13’te de Meydan’a gelmiş olacağız. Her katılımcı kendi kortejini oluşturabilecek.”

 

‘İktidar kararlılığımızı görecek’

 

Kadınların mitingde İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeyeceklerini bir kez daha vurgulayacağını söyleyen Doğan,  mitingin ana amacının fesih kararının geri alınması olduğunu belirtti. Sözleşmenin yürürlükten kalkacağı tarih olan 1 Temmuz’a kadar hükümetin aldığı karardan vazgeçmesi çağrısını yineleyeceklerini vurgulayan Süheyla, “İktidar bizim bu konuda ki kararlılığımızı görecek. Fesih kararı geri çekilmediği durumda mücadeleye devam edeceğiz. İstanbul Sözleşmesi’ni kendi hayatımızda, diğer mekanizmalarda uygulatmaya,  sözleşmenin öngördüğü taahhütlülerin uygulanması için çalışacağız” şeklinde konuştu.

 

‘Çok güçlü bir ses için Maltepe'de olalım’

 

Doğan son olarak kadınlara, “Çok güçlü bir ses çıkarmamız önemli. Coşkuyla, sözlerimizle, sloganlarımızla hep beraber Maltepe’de olalım”  çağrısında bulundu. 

Sena Dolar/Jinnews


Etiketler : İstanbul Sözleşmesi,