Kamerasını Yunanistan’da sıkışıp kalan mültecilere çevirdi

22 Eyl 2021

Yönetmen Serhat Ertuna, “Ulysses Ülkesinde Çıkmaz Sokak!” filmiyle Yunanistan’da sıkışıp kalan mültecilerin hikayelerini anlatıyor. Film sırasıyla Berlin Lift-Off Film Festival, New York Film Festivali ve Toronto Film Festivali’nde izleyiciyle buluştu. Film, Avrupa’nın çeşitli yerlerinde süren festivallerde de gösterime girecek. 2021 Şubat ayında gerçekleşen Berlin Lift-Off Film Festivali’nde film, seyirci oylamasında 3’üncü oldu. 

Nusaybinli olan ve 1999 yılında Diyarbakır Şehir Tiyatrosu’nda oyunculuğa başlayan yönetmen Serhat Ertuna, 2007 yılında ise İstanbul’da Mezopotamya Kültür Merkezi’nde (MKM) sanatsal faaliyetlerine devam etti. “Lamekan” ve “AS” isimli müzik albümlerine imza atan Ertuna, eğitimini tamamladığı Zürih Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde yüksek lisans yapıyor.

Onlar da İthaka’ya vardı ama...

Yunan mitolojisindeki Odisseus hikayesiyle günümüz Ege, Akdeniz güzergahını kullanan göçmenlerin yaşadıklarının paralel benzerlikler çizdiğini belirten Ertuna, “Bir ok zorluğu açmak zorunda kalan Odisseus, İthaka’ya yani evine döner” diyerek, mültecilerin de İthaka’ya vardığını ancak onlar için burasının ev değil bir çıkmaz sokak olduğunu vurguladı. Onları sıkışıp kaldıkları yerde, belgeleriyle çekmek istediğini belirten Ertuna, hiçbir ihtiyaçları karşılanmayan, dil eğitimi alamadıkları için de sosyal hayata karışamayan mültecilere uygulanan idari kontrolün saçmalıklarını göstermek istediğini belirtti.

Sanal medya hesabına Kürdistanlı bir resim sanatçısının Yunanistan’da mahsur kaldığını ve nasıl çıkabileceğini bilmediğini yazdığı mesajıyla film çekme isteğinin başladığını söyleyen Ertuna, ilk uzun metraj filmi olduğu için çok heyecanlandığını ancak yaratılan trajediyi görünce heyecanının öfkeye dönüştüğünü söyledi. “Dinlediğiniz hikayeler gerçek” diyen Ertuna, ekimlerin baştan sona zorlu geçtiğine dikkati çekerek, “Çocuğunu kaybeden birine öyle hemen istediğiniz gibi soru soramazsınız. Bu yüzden mültecilere nasıl yaklaşmam gerektiği konusunda çok zorluk yaşadım. Bunun sadece işimmiş gibi görünmesinden çekindim. Oysa bunu aynı geçmişten gelen birisi olarak borç olarak görüyordum” dedi.

Mahsur kalan mülteciler

 “Çekim yaparken hemen çekip gidelim tarzında değildik. Kamplarda yaşayanlar ile öncelikle zaman geçirdik. Dışarıdakiler ile de aynı şekilde gezdik, sohbet ettik” diyen Ertuna, uygulanan mülteci politikalarına da yakından tanıklık ettiklerini söyledi. AB ülkelerinin kabul ettiği Dublin Anlaşması’na göre bir mültecinin parmak izi ilk hangi ülke de alınırsa orada kalmak zorunda olduğunu ifade eden Ertuna, bu nedenle göçmen politikası oturmamış ve ekonomisi kötü ülkelerde yakalanan mültecilerin burada mahsur kaldığını ifade etti. Yunanistan’da mültecilerin yaşadıkları zorlukların altını çizen Ertuna, “Onları görmediğiniz tek yer turistik yerler” dedi.Kadir Güney / İstanbul-MA


Etiketler : Mülteci,