Kandahar katliamını IŞİD üstlendi

17 Eki 2021

Taliban'ın kurulduğu vilayet Kandahar'da Şiilere ait Fatımiyye Camisi'ne düzenlenen saldırıda ölü sayısı 62'ye yükseldi. IŞİD üstlendi

Afganistan’ın Kandahar vilayetinde Şiilere ait Fatımiyye Camisi'ne 15 Ekim 2021 günü düzenlenen saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 62'ye yükseldi.

IŞİD sosyal medya kanallarında yayınlanan açıklamada, saldırının iki intihar bombacısı aracılığıyla düzenlendiği açıkladı. Saldırıyı üstlenen IŞİD bombacıların isimlerini paylaştı.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, saldırıyı kınayarak faillerin bir an önce bulunması için güvenlik güçlerine talimat verildiğini belirtmişti.

Ülkenin kuzeyindeki Kunduz vilayetindeki bir camiye de 8 Ekim'de bombalı saldırı düzenlenmiş 46 kişi hayatını kaybetmişti. Kunduz'daki saldırıyı da IŞİD üstlenmişti.

Taliban Kandahar'da doğmuştu

Kandahar Taliban için önemli bir yer. ABD, İngiltere ve körfez ülkeleri cihadist güçleri Sovyetlere karşı savaştırmak için silahlandırıyor ve finansman sağlıyordu. Bu mücahitler Taliban ve El Kaide'ye dönüşmüştü. Taliban, Molla Ömer Ahund liderliğinde yaklaşık 50 medrese öğrencisiyle 1994'te kurulmuştu. Molla Muhammed Ömer doğduğu Kandahar'da onlarca kişiyi yanına alarak Eyül 1994'te Taliban'ı kurmuştu. Kandaharlı Molla Ömer, bir süre Pakistan'da ardından da Kandahar'ın kuzeyindeki Meyvend ilçesinde medrese eğitimi almıştı.

Taliban, Afganistan'ın ikinci büyük kenti Kandahar'a saldırıp 3 Kasım 1994'te ciddi direnişle karşılaşmadan kontrolünü ele geçirmişti. 1995'te ele geçirdikleri kent sayısı 10'u aşmış, 1995'te ise Kabil'i kuşatıp 26 Eylül 1996'da Kabil'i ele geçirmişti. Birinci Taliban hükümeti dönemi de başlamıştı. 

11 Eylül 2001 İkiz Kule Saldırıları olunca ABD Başkanı George Bush Afganistan'ı Ekim 2001'de işgal edecekti. Taliban yönetimi düşmüş ve dağlara çekilmişti. 

20 yıllık savaş sonrası Afganistan'daki Eşref Gani yönetimi ve ABD 2020'de Doha'da Taliban ile müzakereler oturmuş ve bir dizi anlaşma yapılmıştı. 

Buna göre ABD-NATO güçleri çekilecekti. 2021'de ABD çekilmeye başlayınca Taliban hızla ilerlemişti.  300 bin kişilik ABD-NATO tarafından uçaklar, SİHA'lar ve ağır silahlarla donatılan Afganistan ordusu direnmeyince Taliban 15 Ağustos 

2021'de Taliban başkent Kabil'i ele geçirmişti.

KABİL


Etiketler : Kandahar, IŞİD,