Kani Masi bölgesinde 4 köyde ormanlar yanıyor

16 Haz 2021

Sınır ötesi operasyonu sırasında 4 sınır köyünde ormanlık alan ve tarlalarda yangın çıktı. Yangının genişleyerek devam ettiği kaydedildi

Federe Kürdistan Bölgesi sınırları içinde bulunan Kani Masi bölgesinde sınır ötesi operasyon düzenleyen Türkiye’nin savaş uçaklarıyla yaptığı bombardıman nedeniyle, 4 sınır köyündeki ormanlık alan ve tarlalarda yangın çıktığı bildirildi.  

Rûdaw’a konuşan Kani Masi Nahiyesi Müdürü Serbest Sebrî, “Türkiye'nin bombardımanı nedeniyle dünden beri sınırdaki 4 köyde çıkan yangın genişleyerek devam ediyor ve kontrolden çıkmış durumda” dedi.

Serbest Sebrî meydana gelen zararla ilgili de “Şimdiye kadar oluşan zararın boyutları tahmin bile edilemiyor. Bölgeden duman yükseliyor. Bu da yangının genişleyerek devam ettiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye 23-24 Nisan'da Metina, Avaşin, Zap ve Kani Masi’de kara ve hava operasyonu başlatmıştı. Son zamanlarında Kani Masi bölgesi ağırlıklı olarka bombalanıyor.

Yeni kontrol noktaları kurulurken çok sayıda köy boşaltıldı, aileler göç etti. Yaklaşık 7 bin dönümlük orman ve tarım arazisinin çıkan yangınlardan dolayı zarar gördüğü basına yansıdı. Türkiye'nin Amedi ilçesine bağlı sınır köyü Hirurê yakınlarında yeni bir askeri nokta oluşturduğu da kaydedildi. Hirurê köyünden bir kişi, “Türk ordusu yeni askeri noktasını Hirurê köyünün doğusundaki Kani Masi bölgesinde oluşturdu” dedi. Askeri noktanın “Kevoka Kezi” olarak bilinen bölgede kurulduğu kaydedildi. 

Hükümet sözcüsü Adil: Statüye zarar veriyor

Federe Kürdistan Bölgesi Hükumet Sözcüsü Cutyar Adil, TSK’nin askeri operasyonlarının Kürdistan Bölgesi statüsüne zarar verdiğini söyledi. Rûdaw TV’de Bestun Osman’ın sunduğu “Rûdawî Emro” programına konuşan Cutyar Adil, 

“Bu tür operasyonlar Kürdistan Bölgesi’nin statüsüne zarar veriyor" dedi. Cutyar Adil, gerekçelendirmeye de çalışırken "Maalesef PKK’nin varlığı da karşı tarafa askeri müdahale için gerekçe sunuyor. PKK’nin varlığı olmazsa Türkiyenin Kürdistan Bölgesi’nde üs kurmasının gerekçesi de ortadan kalkar” iddiasında bulundu.

İlk günden bu yana Kürdistan Bölgesi’nin taraflar arasındaki çatışmalara taraf olmadığını vurgulayan Hükumet Sözcüsü “PKK’nin meselesi burası ile değil, Türkiye iledir. Dolayısıyla çözümün adresi de bellidir. Biz hiç bir şekilde savaşın bir tarafı olmayacağız. Yine, Allah etmesin, Kürtler arasındaki savaşı başlatan taraf da olmayacağız” diye konuştu.

Operasyonlardan önce Kürdistan Bölgesi hükumetinin bilgilendirilmesinin sözkonusu olmadığını savunan Cutyar Adil, bu konuda Bağdat’ın muhatap alındığını, kendilerinin de muhatap olduklarını söyledi.

'600 köy boşaltıldı'Çatışmalar nedeniyle Kürdistan Bölgesi’nde yaklaşık 600 köyün boşaldığını kaydeden Cutyar Adil, “Bu çatışmalar durmadan bu bölgelerde huzur ortamı sağlanamaz. Biz de halkımızın bu bölgelere geri dönmesini ve boşalan köylerin yeniden inşa edilmesini istiyoruz. Ancak bu konuda zamana ihtiyaç var” dedi.

Operasyonların ne zaman sona ereceği konusunun da Bağdat ile Ankara arasındaki ilişkilere bağlı olduğunu iddia eden Adil, “Biz tüm taraflara, özelikle de meselenin muhatabı olan iki tarafa sorunlarını siyasi yollarla çözmeleri çağrısında bulunduk. Bu konuda üzerimize düşeni yapacağımızı ifade ettik. Kürt meselesinin diğer parçalarda da siyasi çözümünü desteklediğimizi dile getirdik. Kürdistan Bölgesi topraklarını kendi hesaplarını tasfiye ettikleri bir alan olarak kullanmamaları gerektiğini de belirttik” dedi.  

Eski peşmergeden tepki

Eski peşmergelerden Pêşrew Ehmed Kelan, KDP’nin operasyona katılmasını sanal medya hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi. Kelan’ın sanal medya hesabında yaptığı paylaşım şöyle: “90’lı yıllarda KDP ve YNK, PKK’ye saldırdı. O dönem bende çatışmalara katıldım. Ama hiçbir zaman PKK’ye tek kurşun sıkmadım. Şimdi de hayatımın sonuna kadar da kendi bedenime kurşun sıkarım ama PKK’li kardeşlerime tek kurşun sıkmam.”

'Uluslararası hukuk çiğneniyor'

Hesekê Meclisi Hukukçusu Xalid Cebir ise, saldırılarda uluslararası hukukun çiğnendiğini belirterek “Türk devleti Kürdistan’ın dört parçasında Kürt halkına yönelik saldırılarda bulunuyor. Kürtler arasına nifak tohumları ekiliyor. Bütün enerjisini buna harcıyor. Kürt halkı bu planlara karşı birlik olmalıdır. İhanet değil birlik olmaya ihtiyaç vardır. Kardeş savaşını isteyenler fitne çıkarıyor. Kürt aydınları, siyasi partileri ve yurtsever tüm Kürtler fitne odaklarına karşı sorumluluk almalıdır. İşgalci planlara karşı Başûrê Kurdistan hükümeti de uyanık olmalıdır. Başûr hükümeti işgalcilerin elinde bir oyuncak haline gelmekten vazgeçmelidir” şeklinde konuştu.

DUHOK 


Etiketler : Kani Masi, sınır ötesi operasyon,