Kasapoğlu 'dünyanın en kapasiteli yurtlarına sahibiz' dedi

22 Eyl 2021

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu 'Barınamıyoruz' eylemlerini hedef aldı, 'Dünyanın en kapasiteli yurtlarına sahibiz" dedi. Ancak 2020 yılında öğrencilerin sadece yüzde 8,2'si yurtlardan yararlanabildi.

Barınamıyoruz protestoları ile pahalı ve yetersiz öğrenci yurtlarını protesto eden öğrenciler, KYK yurtlarını ve artan kira fiyatlarını ülke gündemine taşıdı.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu basın toplantısı düzenleyerek yurt kapasiteleriyle ilgili açıklama yaptı. Kasapoğlu konuşmasında muhalefeti 'halkı kandırmakla' suçladı.

KYK yurtlarının dünya çapında olduğunu belirten Kasapoğlu "Dünyanın en kapsamlı, kapasitesi en yüksek yurtlarına sahibiz. Türkiye Cumhuriyeti olarak, adeta dünyanın en modern, en rekabetçi otel zincirleriyle rekabet eder durumdayız" diye konuştu.

Peki durum ne?

Türkiye öğrenci sayısı 2020’de 8 milyon 240 bin 997’ye yükselirken, yurt sayısı ise 773’e yatak sayısı 700 binlere yükseldi. Yurtlar, öğrenci sayısı ile orantılı artmayınca 2020’de yurt başına düşen öğrenci sayısı 10 bin 661 oldu. 2020’de KYGM yurtları, öğrencilerin yalnızca 8.2’sinin barınma ihtiyacını karşılayabildi.HABER MERKEZİ


Etiketler : KYK, KYK eylemi, barınamıyoruz hareketi,