KESK: KHK'liler işe iade edilsin

22 Kas 2020

KESK Diyarbakır Şubesi, üyelerinin ihraç edilmesine başlandığı 677 sayılı KHK’nin çıkarılmasının 5’inci yılında, ‘Kamu emekçileri, bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir’ dedi

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır Şubesi, üyelerinin kamu görevinden ihraç edilmeye başlandığı Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 677 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) 5’inci yılında açıklama yaptı. Açıklama yapan Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Üyesi Rozerin Çatak, 18 yıllık AKP iktidarında Meclisin işlevsizleştiğini, yargının adalet değil, adaletsizlik dağıttığı bir süreçten geçildiğini söyledi.

Fişleme yapılıyor

İktidarın 15 Temmuz darbe girişimini fırsata çevirdiğini dile getiren Çatak, bu dönemde ilan edilen OHAL uygulamasıyla çıkarılan KHK’lerle 130 bin kamu emekçisinin görevlerinden ihraç edildiğini hatırlattı ve ihraç dosyalarıyla tüm vatandaşlarının fişlediğinin göstergesi olduğunu söyledi. İhraç edilen emekçilerin yerine iktidar ortaklarının kadrolarıyla doldurulduğunu sözlerine ekleyen Çatak, “Kamu kurumlarında mülakatla ya da açıktan atamalarla yapılan işe alımlarda donamın ve gerekli özellikler itibariyle uygun olan başvurucular, arşiv kaydı araştırması ve güvenlik soruşturması yöntemiyle elenmektedir” dedi.

KESK biat etmeyecek

Liyakatsiz atamaların, tek parti ve polis devleti uygulamalarının derhal sonlandırılması gerektiğini ifade eden Çatak, “12 Eylül, 28 Şubat generalleri gibi kurdukları düzenin bin yıl süreceğini sanmaktadırlar. Oysa eminiz ki iktidar ve onun atadığı komisyon, tüm bu yaşananların hesabını vicdanen olmasa da hukuken er ya da geç verecektir. KESK’liler dün olduğu gibi bugün de iktidar politikalarına biat etmeyecek, boyun eğmeyecektir” ifadelerini kulandı.

Kamu emekçileri işe iade edilsin

OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonunun derhal lağvedilmesi gerektiğini söyleyen Çatak, “Haklarında memuriyeti engelleyen, herhangi bir yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu emekçileri, bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidir. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi, manevi kayıpları karşılanmalıdır” diye konuştu.

DİYARBAKIR

 


Etiketler : işe iade, KESK, DİYARBAKIR, KHK,