Kürtçe çizgi roman dergisi çıkıyor

28 Eki 2020

Kürtçe çizgi roman çocuk dergisi GOG çıkıyor. Derginin kurucuları arasında bulunan İman Cici, amaçlarının anadilinde eğitim göremeyen ve çizgi romanlara ulaşamayan Kürt çocuklarına ulaşmak olduğunu vurguladı

Anadilinde eğitim göremeyen çocuklar için Kürtçe çizgi roman çocuk dergisi GOG çıkıyor. Adını eski bir Kürt çocuk oyundan alan GOG, Red Kit, Yakari, Thorgal ve Milo gibi yabancı telifli işlerin yanı sıra Doğan Güzel, Ender Özkahraman gibi sanatçılarının da çizgi romanlarına yer verecek. Bunun yanı sıra Kürt masalları ve hikayeleriyle birlikte tüm dünyadan bilim ve sanat haberlerine bünyesinde yer verecek olan GOG, çocuklara eğitici bir içerik sunmayı hedefliyor.

Daha önce Gırgır, Pişmiş Kelle, Meme, Esmer, Ot ve Otlak gibi dergilerin yanı sıra Kürtçe mizah dergisi Pine ve Kürtçe çizgi roman dergisi olan Zrîng’i çıkaran ekipte yer alan çizer İmam Cici, Karikatürist, illüstratör ve çizgi romancı olarak yaptığı işlerin büyük çoğunluğunun çocuklara yönelik olduğunu kaydetti.

[caption id="attachment_215235" align="alignleft" width="300"]

İmam Cici[/caption]

Mezopotamya Ajansı'ndan Mehmet Aslan'a konuşan Cici, anadilinde eğitim göremeyen ve çizgi romanlara ulaşamayan Kürt çocuklarına ulaşmak amacıyla Şemkur Yayıncılık’ı kurduğunu söyleyerek, "Çocuklarımızı evrensel değerlerle yetiştirmenin yolarından biridir çizgi roman. Çizgi roman başka kültürlere açılan eğlenceli bir kapıdır. Aynı zamanda Kürt sanat dünyasında derdini anlatmanın yollarından biri olarak çizgi roman sanatını kullanmalarını da teşvik etmek istiyoruz" dedi.

Amaç dili anlamalarını sağlamak

Türkiye’de 20 milyon Kürdün yaşadığını söyleyen Cici, ancak Kürtlerin kendi ana dilleriyle eğitim göremediğini, bunun da ötesinde Kürtçe’nin lehçesi olan Kurmanckî'nin UNESCO raporlarında yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan diller sınıfına girdiğini hatırlattı. Cici, “Dilimizi bu durumdan korumanın tek yolunun çocuklara ulaşarak onların ana dilleri ile bağ kurabilmelerini sağlamak olduğunu düşünüyorum. GOG tam da bu amaçla ortaya çıktı. Çocukların resimli yayınları daha keyifle okuduklarını biliyoruz. GOG’u destekleyerek çocuklarımızın anadillerinde okuma-yazma becerilerini, çizgi romanın akıcı ve eğlenceli anlatımıyla geliştirmelerini sağlayabiliriz” diye belirtti.

Avrupa dahil, Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı her yere ulaşmak istediklerini ifade eden Cici, GOG’un daha proje aşamasında yoğun ilgi gördüğünü dile getirdi. Uluslararası ödüllü çizgi roman sanatçısı Asaf Hanuka'nın da GOG’a desteklerini sunduğunu ifade ederek, "Hanuka, dedesinin Kürdistan’dan geldiğini ve bu yüzden de olsa destek olmak istediğini belirti. Bu nedenle ilk sayı için bir sayfalık çizimini karşılıksız verdi" dedi.

Destek çağrısı

İlerleyen dönemde dünyaca ünlü çizgi romanları albüm olarak da Kürtçe’ye kazandırmayı hedeflediğini ifade eden Cici, bu projeyi hayata geçirmek için desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bu desteğin sağlanabilmesi için https://fongogo.com/Project/ilk-kurtce-cizgi-roman-cocuk-dergisi-gog-desteginizi-bekliyor-2 online bağış sitesini kurduklarını ifade eden Cici, beklenilen desteğin gelmesi halinde yazılı dergi çıkaracaklarını dile getirdi.

İSTANBUL


Etiketler : İmam Cici, GOG, Kürtçe dergi,