Kürtler konferansta buluştu: Kardeş katli zehir gibidir

22 Kas 2020

Federe Kürdistan'daki gerilimin birakujî ile sonuçlanmaması için geniş ölçekli online konferans yapıldı: Kardeş katli zehir gibidir. Hiçbir tarafın kazancına değildir. Birakujiye sebep olan kimseyi Kürt halkı affetmeyecektir

Kürdistan Ulusal Kongresi ve Kürdistan Parlamenterler Birliği’nin ortaklığıyla gerçekleştirilen Şêwira Pêşxistina Diyaloga Navxweyî online konferans başladı. Kürdistan ve dünyanın birçok merkezinden kurum ve temsilcilerin katıldı. Online konferansta konuşan Kürt siyasetçiler ve temsilcileri, Kürtler arası savaş değil “ulusal barış” yakalamak gerektiğine dikkat çekti. Konuşmacılar herkesin vicdanını dinlemesini istedi, “Kimsenin Kürtler arası bir savaşa tahammülü kalmadı” dedi.

Kürdistan Ulusal Kongresi adına Zeyneb Murad, konferansın amacının “ulusal barış” olduğunu ifade etti: “Acı tecrübelerini yaşadığımız kardeş katlini tekrar istemiyoruz. Artık kimsenin Kürtler arası bir savaşa tahammülü kalmadı.”

Diğer katılımcıların konuşmaları ise özetle şöyle:

Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Leyla Güven: “Birçok bedel ödendi. Kadınlar ve erkekler olarak birlikte bu meseleyi doğru bir dille çözmemiz gerek. Falan egemen iyidir falan egemen kötüdür gibi bir algıyla başarı elde edemeyiz. Bütün işgalciler aynıdır.”

KDP-İ adına Saleh Qadrî: “Kürt partilerin birbirlerine düşman gibi yaklaştıkları tutumları kabul edilemez. Kardeş katli zehir gibidir. Böyle bir durumda kaybeden yine Kürtler olacaktır. PKK, Güney Kürdistan yönetimine saygı duymalıdır. Güney Kürdistan hükümeti ve partileri de Kürdistan’ın diğer parçalarındaki özgürlük mücadelelerine saygı göstermelidir. Savaş isteyen taraflar Kürdistan halkı tarafından mahkum edilecektir.”

Kongra Gel Eşbaşkanı Remzi Kartal: “Kürtler arasındaki anlaşmazlıklar Kürtler için çok hazindir. Kürtler arasındaki bütün sorunlar diyalog yoluyla çözülmelidir. Düşman, Kürtler arasındaki sorunlardan güç alıyor. Buna fırsat verilmemelidir.”

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanı Mazlum Abdi: “Hiç kimsenin bu süreçte Kürt halkını bir kardeş katliyle yüz yüze bırakmaya hakkı yoktur. Bir daha birakujî olursa bu Kürt halkının dört parçadaki kazanımlarını tehlikeye koyacaktır. Rojava’daki kazanımları da tehlikeye sokacaktır. Bütün Kürt partileri bilmelidir ki birakujiye sebep olan kimseyi Kürt halkı affetmeyecektir. Bir diyalog heyetinin kurulup bu sorunu çözmesini öneriyoruz.”

Demokratik Suriye Meclisi Yürütme Kurulu Eşbaşkanı İlham Ehmed: “Geleceğimize zarar verecek her adım büyük bir ihanet olacaktır. Kıyım politikalarına karşı bir arada durmamız gerekiyor. Bir komite oluşturulmalıdır. Bu komite Güney Kürdistan’da neredeyse çatışma noktasına kadar gelen anlaşmazlığın çözümü için çalışmalıdır. İki tarafı ziyaret edip bu meseleyi diyalogla çözmelidir.”

Demokratik Birlik Partisi Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim: “En küçüğünden en büyüğüne Kürdistanlı yurttaşlara düşmanın kim olduğunu sorduğunuzda size düşmanın kim olduğunu gösterir. Çocuğa Kürtler için en acil gerekliliği sorduğunuzda cevaben ‘ulusal birlik’ diyecektir. Bir araya gelmemiz ve ne sebeple olursa olsun düşmanı sevindirmememiz lazım. Herkesin vicdanını dinlemesini diliyorum.”

Demokratik Birlik Partisi Moskova Temsilcisi Ferhat Patiyev: “Dış düşmanlarımız içeridekileri kullanarak Kürtleri çok rahat manipüle edebiliyor. Türkiye’nin Kürt düşmanlığı yaptığı çok açık.”

BRÜKSEL


Etiketler : Federe Kürdistan, KDP,