Lavrov: BMGK'nın 5 daimi üyesinin dünyanın kaderini dikte etme hakkına sahip değil

19 Eki 2021

Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısıda konuşan Lavrov, BMGK'de yenilenme gerektiğini söyledi: BM kurulduğunda olduğu gibi, artık dünyada 50 ülke yok

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BMGK'nın dünyanın kaderini belirleme hakkına sahip olmadığını söyledi.

Rusya kontrolündeki Kafkas halkalrının kentlerinden Soçi'de gerçekleştirilen Valday Uluslararası Tartışma Kulübü toplantısına katılan Lavrov, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 18 Ekim'de Angola ziyareti sırasında yinelediği 'dünya beşten büyüktür' mesajıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Lavrov şunları söyledi: "BMGK'nın 5 daimi üyesinin dünyanın kaderini dikte etme hakkına sahip olmadığı konusunda Erdoğan'a katılıyorum ve BMGK da bu hakka sahip olduğunu iddia etmiyor. Beş ülke, sadece BM Tüzüğü'ndeki yetkilere sahip olduğu iddiasında bulunuyor. BM Tüzüğü, uluslararası toplumun tüm üyelerinin ortak iradesini yansıtıyor ve daimi 5 üye, en başta küresel çatışmadan kaçınılması olmak üzere dünyadaki durumla ilgili özel sorumluluk taşıyor. 75 yılı aşkın bir süredir bunu yapmayı başardı."

 

'Koltukların eklenmesi gerekiyor'

Şu anda BM'nin ve BMGK'nın yeni gerçekliklere adapte edilmesine ihtiyaç olduğunu söyleyen Lavrov, "BM kurulduğunda olduğu gibi, artık dünyada 50 ülke yok. Elbette gelişmekte olan ülkeler, BMGK'nin 12'den 15 üyeye genişletildiğinde olduğu gibi 70 ülke yok. Şimdi çok daha fazlası, 193 üyesi var. BM'nin bu ana organındaki temsil düzeylerinin artırılmasında tamamen haklı bir şekilde ısrar ediyorlar. Şimdi 15 üye arasında Batı'nın en az altı üyesi var. Japonya Asya'dan Güvenlik Konseyi'ne seçildiğinde, yedinci oy da Batı siyasetinin kumbarasına gidiyor. Bu nedenle elbette Batı’nın BMGK’ya koltuk eklemesine gerek yok. Asya, Afrika, Latin Amerika’nın gelişmekte olan ülkeleri için koltukların eklenmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Togo'ya geçti

Erdoğan, Angola ziyareti sırasında şunları söylemişti: "Dünya beşten büyüktür diyerek, küresel sistemdeki adaletsizliklere karşı mücadele ediyoruz. İnsanlığın kaderinin İkinci Dünya Savaşı'nın galibi bir avuç ülkenin insafına bırakılamayacağını, bırakılmaması gerektiğini savunuyoruz. Türkiye olarak, Afrika kıtasına yönelik batı merkezli oryantalist yaklaşımları reddediyoruz. Afrika kıtasındaki halkları ayrım yapmadan bağrımıza basıyoruz."

19 Ekim'de de Togo'ya giden Erdoğan Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe, Burkina Faso Cumhurbaşkanı Christian Kabore ve Liberya Devlet Başkanı George Manneh Weah ile çalışma yemeğinde bir araya geldi.

Ortak bildiri

Liderler çalışma yemeğinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bahçesinde sohbet etti.

Dörtlü görüşmelerinin ardından dört liderin imzasıyla bildiri yayınlandı. Bildiride IŞİD ve Gülen Cemaati,  El-Kaide ve Boko Haram dahil olmak üzere örgütler arasında hiçbir ayrım yapılmayacağı konusunda kararlılıklarını teyit ettiler. "Terörle mücadelede iş birliği vurgusu" yapıldı, uluslararası topluma salgınla mücadelede vaatlerine uyma çağrısında bulunuldu.

AB, ABD ile zaman zaman sorunlar yaşayan AKP-MHP Afrika'da yeni gelir kapıları arıyor.

SOÇİ


Etiketler : BMGK, Sergey Lavrov,