M. Sait Üçlü’den: Amara

19 Eyl 2021

Geçtiğimiz aylarda yaşamını yitiren yazar ve siyasetçi Mehmet Sait Üçlü’nün ‘Amara’ adlı üç ciltlik romanı Payiz Yayınları tarafından yayımlandı. Kitabın tüm haklarını alan Aram Yayınları, eseri okurla buluşturdu

Kuzey ve Doğu Suriye’ye Kobanê direnişinin romanını yazmak için giden ve orada yakalandığı hastalık nedeniyle 29 Mart’ta hayatını kaybeden siyasetçi ve yazar Mehmet Sait Üçlü’nün Güneş Ülkesinde Diriliş: Amara eseri Payiz Yayınları tarafından yayımlandı. Kitabın tüm hakları ise Aram Yayınları’na geçti.

İlk gençliğinden beri Kürt özgürlük mücadelesinde yer alan Mehmet Sait Üçlü, 12 Eylül 1980 Askeri Darbe döneminde Urfa’nın Hilvan ilçesinde tutuklanmıştı. Üçlü, 20 yılı aşkın kaldığı cezaevinden sonra mücadelesine kaldığı yerden devam ederken, aynı zamanda edebi eserler üretmeye başladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, ‘Kürt mücadelesinin romanı yazılmalı’ tavsiyesi üzerine edebi çalışmalarına başlayan Üçlü, bu edebi yolculuğunda “Güneş Ülkesinde Diriliş” adlı roman serisinin ilk kitabı olan “Amara”yı ve aynı serinin beşinci kitabı olan “Özgürlük Arayışı”nı üçer cilt halinde kaleme aldı. 

Amara’nın konusu

Yazar Üçlü, Güneş Ülkesinde Diriliş: Amara adlı eserinde bir aile üzerinden Kürtlerin son 200 yılına ışık tutuyor. Bir aileyi merkezine almış olsa da aslında bir halkın neler yaşadığı ve buna karşı nasıl direndiğini destansı bir şekilde anlatıyor. Bir ailenin küçücük bir köyde yaşadıkları dramlarla hayatları birbirine zincirli sıradan insanların ve bu insanlar etrafında gelişen olayları anlatan yazar, romanın ilerleyen bölümlerinde zamanı hızlandıracak, bir anlamda tarihin seyrini değiştirecek büyük olayların ve büyük altüst oluşların da haberini veriyor.

Kobanê direnişini yazmak

Üçlü’nün kaleme aldığı üç ciltlik Güneş Ülkesinde Diriliş: Amara adlı roman Payiz Yayınları tarafından okura sunuldu. Yazarın kaleme aldığı bu eser, aynı zamanda bir halkın direniş destanı olarak gösteriliyor. Üçlü mücadelesinden ödün vermeden bu sefer Kobanê direnişini yazmak için Kuzey ve Doğu Suriye’ye geçmişti. Burada da Kobanê’nin IŞİD çetelerine karşı direnişini merkeze almaya çalışan Üçlü, yakalandığı hastalık nedeniyle 29 Mart’ta yaşamını yitirdi. Üçlü’nün Kuzey ve Doğu Suriye’de yazdıkları hakkında henüz bir açıklama yapılmadıysa da Kobanê hakkında kaleme aldıklarının gün yüzüne çıkması bekleniyor.

‘Amara’ Aram Yayınları’nda

Aram Yayınları, yazar Üçlü’nün yazdığı Amara serisinin haklarının kendilerine geçtiğini yaptıkları açıklama ile duyurdu. Üçlü’nün sağlığında ‘Hakikat ve Özgürlük’ adlı eserini de yayımlayan Aram Yayınları, bu defa Amara eserini de bünyesine katmış oldu. Üçlü’nün Amara adlı eseri Aram’ın bağlı olduğu kitapevlerinde ve internet sitelerinden temin edilebilir.

Amara’ kitabının tanıtım metninde ise şu ifadeler yer alıyor:

“Tarihinin karanlıkta kalmış bir dönemine ışık tutan bir diriliş destanı. Üç ciltlik bu hacimli eser,  nesiller boyu bitmek bilmeyen savaşlar ve yıkımlar ortasında hayatta kalmaya çalışan bir ailenin üzerinden bir halkın son ikiyüz yıllık tarihine ve onun direniş serüvenine odaklanıyor. Küçücük bir köyde yaşadıkları dramlarla hayatları birbirine zincirli sıradan insanların ve bu insanlar etrafında gelişen olayları anlatılırken, yazar ileride zamanı hızlandıracak, bir anlamda tarihin seyrini değiştirecek büyük olayların, büyük altüst oluşların da haberini veriyor. Bir ailenin köklerini kayıp yüzyılların derinliklerinde karakterlerinin değişmeyen kaderlerinde gözlemlerken Üçlü, hem eski zaman ustalarının mesafeli yetkinliğini hem de insani bakışın içten sıcaklığını mükemmel bir şekilde bağdaştırıyor ve nihayetinde sabırla izini sürdürdüğü kesintisiz dramlarla örülü kişisel trajedilerden güçlü ve umut dolu bir insanlık hikâyesi çıkarmayı başarıyor.”

Üçlü’nün yayımlanan kitapları:

Hakikat ve Özgürlük (Aram Yayınları)

Herakles Dionysos ve Emek (Favori Yayınları)

Göbeklitepe Uygarlığı-Xerawreşk (Vesta Yayınları)

Sara’nın Düşleri (Peri Yayınları)

Sarı Hüzün (Aryen Yayınları)

KÜLTÜR SERVİSİ

 


Etiketler : Mehmet Sait Üçlü, Aram Yayınları,