Meclis'ten haykırdılar: Hiçbir yasak kilamların, stranların sesini kısamaz

19 Eki 2021

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 30’uncu yıl etkinliğinin İstanbul'da yasaklanması Meclis'te protesto edildi. Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 30’uncu yıl etkinliğinin yasaklanması 19 Ekim Salı günü HDP Meclis Grup toplantısında protesto edildi. 

MKM'nin 30'uncu yıl etkinliğini İstanbul'da yasakladılar. MKM sanatçıları 19 Ekim Salı günü  Meclis'te de yasağı protesto etti. MKP Sanatçıları HDP Grup toplantısına katıldı. HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar ve  sanatçılar dillerin, şarkıların kilamların, stranların özgürlüğünün engellenemeyeceğini haykırdı. Kürsüden hiçbir yasağın türkülerin, kilamların, stranların sesini kısamayacağı dile getirildi.

Sancar: Kimse sesleri kısamaz

Kürsüde konuşan HDP Eşbaşkanı Mithat Sancar, MKM'nin, Mezopotamya'nın, Anadolu'nun, bu topraklardaki kültürlerinin, toplulukların renklerini ve seslerini sanatın her alanında canlandırmak yaşatmak ve büyütmek için kurulduğunu söyledi. İstanbul'da Bostancı Kültür Merkezi'nde yapılacak konser için haftalarca çalışıldığını belirten Sancar,  etkinlik gününün sabahı Kadıköy Kaymakamlığı'nın yasaklamasına tepki gösterdi. Sancar "Sanki yasaklayınca stranlar susacak, kilamlar bitecekmiş gibi. Hiçbir yasak türkülerin, kilamların, stranların sesini kısamaz."

Sancar ardından "Orda kısıyorlarsa seslerini Meclis kürsüsü onlarındır" dedi ve MKM sanatçılarını kürsüye davet etti. Sanatçılar da kürsüden türkülerin, kilamların, stranların yasaklanmasına tepki gösterdi. Kimsenin sanatın yolunu yasaklarla kesmeyeceğini dile getirdiler. Alkışlar arasında özgür sanat için çalışmaya devam edeceklerini dile getirdiler. Ardından kürsüden Kürtçe ezgi yankıladılar.

Yasak Van'da da protesto edildi

Mezopotamya Kültür Merkezi’nin (MKM) 30’uncu yıl etkinliğinin yasaklanması Van’da protesto edildi. Van Aryen Sanat Atölyesi adına açıklamayı yapan müzisyen Baran Tangotu, yıllardır Kürtçe sanat yapan onlarca kurumun kapatıldığını söyleyerek, MKM çalışanlarının ve Kürt halkının bu konuda büyük bedeller ödediğini ifade etti. 

Kültürel bir soykırımın yapıldığını belirten Tangotu, Kürtleri inkar eden zihniyetin bu gün de özgür Kürt kültürünü yok saydığına değindi. Tangotu, “MKM’nin 30’uncu yıl etkinliğinin yasaklayan zihniyet, bir halkın kültür, sanat ve dilin yasaklanması ile değiştirilmeyeceğini bilmelidir. Siz bir ulusun varlığını inkar etseniz de o ulus ortadan kalkmaz. Kürt halkı her şart ve koşul altında kültürüne sahip çıkmıştır. Bunu bilmiyorsanız gelin Kürt halkının direniş tarihine bakın. ‘Kürt sorunu yoktur. Kürt sorununu çözmüşüz’ diyenler bu gün de yalanları ile yüzleşiyorlar. Onlar tarihe karşı bir kez daha suçludurlar. Bizler de her zamankinden daha fazla daha büyük bir direniş ile asimilasyon ve yasak politikalarına karşı direneceğiz” diye konuştu.

ANKARA


Etiketler : Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM), meclis,