Neçirvan Barzani BAE'nin ardından Katar'da

17 Eki 2021

Erdoğan ile Peker'in bulunduğu BAE arasında arabuluculuk yaptığı kaydedilen Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Katar'ın başkenti Doha'ya gitti

Federe Kürdistan Bölgesi Başkanı Neçirvan Barzani, Doha’da Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ve Başbakan Şeyh Halid Bin Halife Al Sani ile bir araya geldi.

Neçirvan Barzani, Katar'ın başkenti Doha'ya 15-16 Ekim'de gerçekleştirdiği ilk resmi ziyareti kapsamında Neçirvan Barzani, Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman el-Sani ile bir araya geldi.

Ardından Barzani Başbakanlık konutunda Başbakan Şeyh Halid Bin Halife Al Sani tarafından ağırlandı. Neçirvan Barzani daha sonra Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani görüştü.

Görüşmede Katar’ın başkent Hewler'in (Erbil) konsolosluk açma girişimlerinin yanı sıra Doha-Hewler arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkiler ele alındı.

Görüşmede konuşulan diğer konulardan biri de bölgedeki gelişmeler ile Irak’ta 10 Ekim'de gerçekleştirilen seçim süreci ve hükümet kurma çalışmaları oldu.

Katar, İhvan'ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) ve Ortadoğu'daki bazı cihadist gruplara destek verdiği gerekçesiyle Mısır ve körfez ülkelerinin (Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn) yaptırımı, ablukası altına alınmıştı. Diplomatik ilişkiyi kesen ülkeler ablukayı Haziran 207'de başlatmıştı. 

Katar, Türkiye ile ilişkilerini derinleştirmişti. Katar'da TSK askeri üssü de bulunuyor.

BAE ile Peker pazarlığı

Neçirvan Barzani, 12 Haziran 2021’de veliaht prensin daveti üzerine BAE'nin başkenti Abu Dabi’ye gitmişti.

Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarına ve SİHA’larla düzenlenen suikastlere destek veren Neçirvan Barzani’nin BAE Veliaht Prensi şeyh Muhammed bin Zayed ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşmesine aracılık ettiği basına yansımıştı. BAE ile Türkiye arası ilişkiler bir süredir buzdolabındaydı. 

Erdoğan ile BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed al-Nayhan (MbZ) arasında gerçekleşen ve aradaki buzları eritme gayretli telefon görüşmesinin Neçirvan Barzani’nin çabalarıyla gerçekleştiği kaydedilmişti. 

Barzani’nin BAE’ye ziyaretinin ardından Sedat Peker’in videolarının durduğu, bu konuda da aracılık yapıldığı iddiaları basına yansıdı.

DOHA


Etiketler : Neçirvan Barzani,