Sanatçılar: Hasta tutsaklar bırakılsın

17 Eyl 2021

Cezaevlerinde tutulan hasta tutukluların durumuna dikkat çeken sanatçılar, ‘Bir insanın hem hasta olup hem de tutsak olarak orada yaşaması imkânsız’ diyerek acil tahliye edilmelerini istedi

Türkiye ve bölge cezaevlerinde kalan hasta tutukluların durumu her geçen gün ağırlaşırken, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri koronavirüs salgını sonrasında da artarak devam ediyor. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 2020’de yayınladığı “Hapishaneler Raporu” verilerine göre, Türkiye ve bölge cezaevlerinde 604’ü ağır olmak üzere bin 605 hasta tutuklu bulunuyor. Tutukluların sağlık hakkına erişememesi ve tedavilerinin engellenmesi nedeniyle her geçen gün cezaevlerinde yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. 

Cezaevlerinde 2020’de 27 hasta tutuklu yaşamını yitirirken, 2021’in başından bu yana ise 14 hasta tutuklu yaşamını yitirdi. Cezaevinde tutulan hasta tutukluların yaşam haklarının ellerinden alındığına dikkat çeken sanatçılar Jülide Kural ve Nur Sürer, tutukluların bir an önce serbest bırakılmaları çağrısında bulundu.

‘Duyarlılık gelişmiyor’

Hasta tutuklulara yönelik gerçekleştirilen hak ihlallerinin temel insan haklarına aykırı bir durum olduğunu belirten Jülide Kural, aslında çok uzun yıllardır var olan temel sorunlardan birinin bu olduğuna değindi. Ancak toplumda hasta tutuklular nezdinde yeterince bir duyarlılık geliştirilmediğini vurgulayan Kural, “O kadar çok üst üste haksızlıklar, insan hakları ihlalleri yapılıyor ki mahpus olmak, bir kere cezaevine girmek demek unutulmakla neredeyse eş değer anlama geliyor. Kaldı ki bu en temel hukuk normudur, bir insanı hapishanede tutmak, zaten demir parmaklıklar ardında olan birinin hasta olarak orada yaşama koşullarının olmadığı ne yazık ki birçok kez ölümlerle kanıtlandı. Genel olarak egemenlerin bir tutumu bu, hasta tutsakların temeldeki yaşama hakları ellerinden alınmış oluyor” değerlendirmelerinde bulundu. 

En temelde bu durumu değiştirecek olanın toplumun refleksi olması gerektiğinin altını çizen Kural,  bu refleksi geliştirecek bir medya ayağının da olmadığını kaydetti. Sivil toplum örgütlerinin ortak hareket etmesi gerektiği ve hasta tutukluların mevcut durumunu daha görünür hale getirmek zorunda olduğuna ışık tutan Kural, bedelinin toplumsal olarak çok ağır izler bıraktığını da sözlerine ekledi.

Aysel Tuğluk’un yaşadıkları

Bir duyarlılık oluşturmak adına sanal medyanın da bu kapsamda en önemli olanaklardan biri olduğunu söyleyen Kural, konuyla ilgili bir kampanya başlatılması gerektiğini vurguladı. Kural ayrıca, Kocaeli Kandıra F Tipi Cezaevi’nde HDP önceki dönem Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmemesi ve ATK’nin cezaevinde kalabileceğine dair görüş bildirmesine de tepki gösterdi.

Kural, “Şu anda sağlık durumunun çok iyi olmadığını biliyoruz ama bile bile yine de ‘sağlıklı yaşayabilir’ diye bir damga vuruluyor ve orada kalıyor, gözümüzün önünde oluyor” dedi.

 Kural, son olarak hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılması gerektiği çağrısında bulunarak şöyle seslendi: “Bu çağrıyı elbette yapıyorum, bir an önce tüm hasta tutsakların bırakılması ve koşulların da oluşturulması gerekiyor aynı zamanda, sadece bırakılmaları değil. Çünkü onların yaşamlarından ve sağlıklarından devlet sorumludur.”

‘Sağlığını kaybetmiş binlerce tutsak var’

 Türkiye toplumundan toplumsal bir duyarlılık beklemenin neredeyse bir “hayal” olduğunu söyleyen Nur Sürer ise 70 yıldır sağ iktidarlarla yönetilen bir ülkede kişisel olarak hasta tutuklulara yönelik “parmağını dahi oynatmayacak” bir kitlenin var olduğunu belirtti. Eşinin geç bir yaşta 8 yıl cezaevinde kaldığı süre zarfında cezaevini yakından gözlemlediğini aktaran Sürer, şu anda cezaevlerinde 30 yılı aşkın bir süredir tutulan siyasi tutukluların olduğunu anımsatarak, “Örgütleri yok olmuş, ana babaları çoktan bu dünyadan göçmüş, çoğu sağlığını kaybetmiş binlerce insan var” diye konuştu.

Hasta tutuklular yerine Sivas Katliamı’nın faillerinin serbest bırakıldığını sözlerine ekleyen Sürer, son olarak tüm hasta tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Marta Sömek / İstanbul-JINNEWS


Etiketler : Nur Sürer,