Şırnak'ta sömürge hukuku işliyor: Doğaya zarar veren tesisler için 'ÇED gerekli değil' raporu

22 Eyl 2021

Sömürge bölgelerde sömürgecilerin istediği her değeri yağmalama uygulamalarına benzer şeyler Şırnak’ta yaşanıyor. Şırnak’ta topluca 22 kirli tesis için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi

1993-2019 yılları arasında ÇED kapsamında yalnızca 54 olumsuz karar alınırken 63 bin 112 proje için “ÇED gerekli değildir” kararları verildi. 1993-2019 döneminde alınan 69 bin 970 kararın içinde olumsuz kararların oranı yüzde 0.07 iken, ÇED gerekli değil kararları ise toplam kararların yüzde 90’ını oluştururken Kürt coğrafyasında bulunan illerde bu oran yüzde 99 seviyesinde gerçekleşirken bölgede adeta sömürgecilik hukuku uygulanıyor. ÇED gerekli değil kararlarının mahkemelerden dönmemesi için belirlenen kriterlerde üretim kapasiteleri veya üretim alanları ölçekleri, sınır değerlerin hemen altındaki değerlerden başvuru yapılarak çözülüyor. Şırnak’ta topluca yayınlanan ÇED gerekli değildir kararlarında bu uygulama açıkça görülebiliyor.

150 değil 149.48!

Şırnak’a 26 km mesafede Köprücek Mahallesi’ndeki evlere mesafesi sadece 125 metre olan ve daha 2016 yılında ihale ile alınan 1990 hektar alanın talep edilen izin alanı 149.48 hektar içinde ‘Sondaj Yöntemi ile Maden Arama, Kömür (Asfaltit) Ocağı İşletmesi ve Kömür Sıvılaştırma Tesisi’ için ÇED gerekli değil kararı Şırnak Valiliği’nce verilmiş. ÇED gerekli kararı için sınır değerin 150 hektar ve üstü olarak belirlenmiş olması uygulamadaki yağmayı ortaya çıkarıyor.

400 bin yerine 395 bin!

Yine Şırnak’ın Uludere ilçesi Yemişli köyü sınırları içinde, yıllık 395 bin ton çevherin işleneceği Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. ÇED yönetmeliğine göre 400 bin ton ve üzeri üretim yapan tesisler için istenen ‘ÇED gerekli’ kararı yüzde 1’lik bir kapasite düşümü ile aşılarak şirket çıkarlarının çözülebiliyor olması bölgede yasaların nasıl işletildiğinin açık göstergesi.

Kalanı 2. başvuruda!

Şırnak merkeze bağlı Çakırsöğüt köyünde Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Kapasite Artışı, Hazır Beton Santrali ve Beton Yapı Elemanları Tesisi için daha önce 250 bin ton üretim için alınmış olan ‘ÇED gerekli değildir’ kararı 250 bin kapasite artışı ve ilave hazır beton ve beton yapıları üretimleri de eklendikten sonra tekrar ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. Oysa kendi yönetmeliklerinde ÇED sınırı 400 bin ton altı olarak gösterilmesine karşın kapasite artışlarının değerlendirilmeye alınmıyor olması dikkat çekici.

Beytüşşebap’ta 1906 hektar

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesi, Beşağaç köyü sınırları içerisinde IV. Grup kurşun-çinko ocağının ruhsat alanı 1.906.79 ha olarak belirlenmiş. Ancak bunun 24.75 ha’lık kısmında üretim faaliyetleri yapılacağı iddiası ile işe başlanıp alan büyüdükçe 150 hektarı aşmayan boyutlarda ‘ÇED gerekli değil’ kararı verilmeye devam edilerek en kirli üretimlerden biri olan kurşun-çinko madeninin ÇED’den muaf kılınması sağlanıyor.

Şırnak yağmalanıyor

Adeta sömürgecilik uygulamalarıyla yağmaya uğratılan Şırnak’ta diğer ‘ÇED gerekli değildir’ kararları ise şöyle: Uludere Ballı köyünde Kömür Kırma – Eleme Tesisi Projesi, Şırnak Merkez Siirt yolu 3 km’de yer alan ve kapasite arttırımı yapılarak yıllık 350 bin ton cevherin işleneceği Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi, Şırnak Merkez Toptepe Köyü Kömür Depolama ve Paketleme Tesisi, Şırnak Merkeze bağlı Güneyçam köyü mevkisinde petrol arama ruhsatı ve Cizre Org. San. Bölgesi’nde Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi ile İdil ilçesinde petrol arama ruhsatını da kapsayan toplam 22 alan. 

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Şırnak, maden ocağı,