Sudan’da dönüm noktası: Özerklik

04 Eki 2020

Sudan ile silahlı güçlerin anlaşma imzalamasıyla Güney Kurdufan ve Mavi Nil’de özerklik olacak. Darfur tek bölge olacak ve kendi seçimini yapacak. Beşir’in soykırım yaptığı Darfur’da UCM ile işbirliği yapılacak

Sudan hükümeti ile ülkenin batı ve güneyinde Devrimci Cephesi bünyesinde 9 silahlı örgüt arasındaki çatışmaları sona erdirecek nihai barış anlaşması imzalandı. Anlaşma Güney Sudan ara buluculuğunda gerçekleşti. Güney Sudan’ın başkenti Juba’da (Cuba) 3 Ekim’de düzenlenen törende, Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Dakalu, Devrimci Cephesi Başkanı El Hadi İdris ve silahlı hareketlerin temsilcileri nihai barış anlaşmasına imza attı.

Törene, Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk ve Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit’in yanı sıra Somali Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Fermacu, Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh, Çad Cumhurbaşkanı İdris Debi, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletlerden temsilciler katıldı. Sudan hükümeti ve silahlı gruplarının temsilcileriyle birlikte Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Burhan, Güney Sudan Cumhurbaşkanı Mayardit, Çad Cumhurbaşkanı Debi, Mısır, BAE ve Katar, Afrika Birliği ve BM temsilcileri de tanık ve garantörler olarak anlaşmayı imzaladı. Sudan Egemenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dakalu da barış anlaşmasındaki çabalarından dolayı Katar’a teşekkür etti. ABD’nin Sudan Temsilcisi Donald Booth, Sudan Kurtuluş Hareketi (SLM/AM) lideri Abdulvahid Nur ile Sudan Halk Kurtuluş Hareketi- Kuzey (SPLM-N) örgütünün Güney Kurdufan lideri Abdulaziz el-Hılu’ya anlaşmaya katılmaları çağrısında bulundu.

Özerklik tanınıyor

Sudan hükümeti ile Devrimci Cephesi arasında 14 Ekim 2019’da Cuba’da başlayan barış görüşmeleri neticesinde varılan anlaşma, Sudan için federal sistem öneriyor. Güney Kurdufan ve Mavi Nil’e özerklik hakkı tanıyor. 11 Nisan 2019’da devrilen Ömer Beşir yönetiminin soykırım yaptığı Darfur bölgesi kendi valisini seçebilecek. Halihazırda 5 eyalet birleşerek Darfur tek bir bölge haline gelecek. Darfur’daki savaş suçluların adalete teslimi için komisyon kurulacak. Anlaşma, Darfur’da savaş suçları, soykırım ve insanlığa karşı suçlarla karşı karşıya kalan eski yetkilileri yargılamak için Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ile iş birliğini garanti ediyor. Anlaşma güvenlik, toprak mülkiyeti, yerinden olanların geri dönüşü, geçiş dönemi adaleti, tazminatlar, göçebeler ve çobanların desteklenmesi, servet ve iktidar paylaşımıyla mülteciler ve sığınmacılar gibi çatışmaların temel nedenlerinde mutabakatı vadediyor. Muhalif güçler tasfiye edilerek silahlı unsurları ulusal orduya entegre edilecek. Sudan hükümeti, yoksul bölgelerin kalkınmasına destek için Darfur’a 10 yıllığına 750 milyon dolar ödemeyi taahhüt etti.

JUBA


Etiketler : Sudan,