Suruç Davası avukatları: Boş sanık sandalyeleri üzerinden bir yargılama yapıldı

24 Eki 2021

Suruç Katliamı Davası avukatlarından Serdil İzol, hukuk mücadelesinin kendileri için bitmediğini belirterek, "Deliller toplanmadı, evraklar eksik gönderildi. Eğer bizim ortaya koyduğumuz deliller incelenseydi, asıl failler ortaya çıkardı" dedi 
 

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu'nun (SGDF) çağrısıyla Kobanê’deki çocuklara oyuncak götürmek üzere Urfa'nın Suruç ilçesi Amara Kültür Merkezi'nde bir araya gelen gençlere yönelik 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD'in yaptığı bombalı saldırıda, 33 kişi yaşamını yitirdi, 104 kişi yaralandı. Saldırıya ilişkin açılan dava, 22 Ekim’de görülen 21’inci duruşmada gerçek failler bulunmadan Ankara Gar Katliamı’ndan tutuklu tek sanık Yakup Şahin’e 34 kez ağırlaştırılmış hapis cezası verilerek sonuçlandırıldı. 

'Deliller toplanmadı'

Davaya ilişkin görülen 21 duruşmada tüm taleplerinin reddedildiğine dikkati çeken Suruç için Adalet Platformu avukatlarından Serdil İzol, mahkemenin kararını, son duruşmada yaşanılanları Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) Emrullah Acar'a değerlendirdi. Mahkeme heyeti tarafından avukatların kendi imkanlarıyla bulduğu ve mahkeme sunduğu delillerin araştırılmadığına değinen İzol, aradan geçen 6 yılda Urfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Dava yapılıyormuş gibi” davrandığına dikkati çekti. İzol, "Deliller toplanmadı, evraklar eksik gönderildi. 2 firari sanığa dair bir araştırma yapılmadı, tek tutuklu sanık üzerinden, boş sanık sandalyeleri üzerinden bir yargılama yapıldı” diye konuştu. 

'Yol gösterenler tespit edilmedi'

Duruşmada sadece Yakup Şahin’e ceza verildiğinin altını çizen İzol, asıl ceza alması gereken kişilerin katliama göz yuman, gerekli önlemleri almayanlar olduğunu sözlerine ekledi. “Avukatların yargılama boyunca dile getirdiği talepler karşılansaydı, sanık sandalyeleri dolu olacaktı” diyen İzol, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mobese görüntülerinde canlı bomba İŞİD üyesi Şeyh Abdurrahman Alagöz adlı terörist tek başına gelmiş gibi gösterilmiş. Hiçbir şekilde irtibatları hakkında bir inceleme yapılmadı. Onunla telefonda konuşanlar hakkında bir işlem yapılmadı. Alagöz’ün Amara Kültür Merkezine kadar gelmesinde ona yol gösterenler tespit edilmedi. Eğer bizim ortaya koyduğumuz deliller incelenseydi, asıl failler ortaya çıkardı.”   

'Tek başına yapmış olma imkanı yok'

Tek bir kişinin bu katliamı yapmasının imkansız olduğunu değinen İzol, söz konusu durumun “Cezasızlık” olduğunun altını çizdi. Tek kişiye ceza verilmesiyle asıl failleri korunacağını belirten İzol, “ Bizim ilk günden bu yana asıl amacımız bütün faillerin cezalandırılması, maddi gerçeğin ortaya çıkması için de bütün delilleri sundur. Araştırmalar yapılsaydı bütün faillerin bağlantıları ortaya çıkarılırdı. Tek bir kişiye ceza verilince kamuoyunda ‘Suruç katliamını yapanlar cezalandırıldı’ anlamını gelmiyor. Sadece Suruç katliamında bağlantısı olan Yakup Şahin'in ceza alması bütün sorumluların ceza aldığı anlamına gelmiyor. Şahin’in bunu tek başına yapmış olma imkanı yok” şeklinde konuştu. 

'Bizim için hiçbir şey bitmedi'

Suruç için Adalet Platformu avukatları olarak hukuk mücadelesinin kendileri için bitmediğine vurgu yapan İzol, gerekçeli karar çıktığında gerekli mercilere itirazlar yapacakları belirti. İstinaf ve Yargıtay ve Anayasa mahkemelerinden söz konusu kararın onaylanması durumunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) kadar gideceklerini söyleyen İzol, “Biz faillerin peşini bırakmayacağız. Bizim için hiçbir şey bitmedi. Zaten tek kişi üzerinden giden bir yargılama vardı ve onunda ceza alması muhtemeldi. İddianame hazırlandığı andan itibaren bu cezayı alacağını bekliyorduk. Toplam 21 duruşma yapıldı bunlardan karar duruşmasını çıkardığımız zaman 20 duruşmada sadece usule ilişkin işlemler yapıldı. Çok fazla eksik var. Bir üst mahkemeden döneceğini umuyoruz” dedi. 

URFA

 


Etiketler : Suruç katliamı, Suruç katliamı davası, Suruç için Adalet Platformu, IŞİD,