Talan son bulsun!

29 Eki 2020

Ordu’nun Ünye ilçesine bağlı Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar Mahallelerinde maden arama çalışmaları kapsamında sondaj yapmak isteyen şirket çalışanlarına karşı çıkan halk jandarma tarafından engellendi

Ordu’nun Ünye ilçesine bağlı Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar Mahallelerinde maden arama çalışmaları kapsamında sondaj yapmak isteyen şirket çalışanları bir ay önce kovuldukları bölgeye önceki gün bu kez jandarmayla birlikte geldi. Maden aramak isteyen şirkete geçen ay izin vermeyen yöre halkı, bu kez jandarma engeline takıldı. Şirket çalışanları, sabah erken saatlerde jandarma eşliğinde sondaj alanına gitti. Bölgeye giden bütün yolları kesen jandarma, köylülere izin vermedi.

Konuya ilişkin açıklama yaparak tepki gösteren Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Muharrem Erkan, “Ülkemizin yer altı ve yer üstü zenginlikleri bir avuç uluslararası şirketlerin çıkarları doğrultusunda peşkeş çekilmektedir” dedi.

Yeni siyanür göletleri olmamalı

PİRHA’da yer alan habere göre, Ordu’nun Ünye ilçesi sınırları içerisinde bulunan Üçpınar, Selviler, Ballık köylerine bir ay önce maden şirketlerinin sondaj araçlarının girmek istediği ancak bölge halkı tarafından uzaklaştırıldıklarını hatırlatan Erkan şunları kaydetti: Köy sınırları içerisine jandarma desteğiyle sondaj makineleri, iş makineleriyle gelmişler, yer altında çalışma yapılmak istenmiştir. Köylüler haklı olarak toprağına, taşına, havasına, suyuna sahip çıkmak için yeni siyanür göletleri olmaması, bölgede yaşayan binlerce canlının ciğerlerini dolduran havalarının kirlenmemesi, tüm canlıların hakkı olan temiz sularının kirletilerek yok edilmemesi, doğal güzellikleriyle bölgesine has endemik bitki örtüsüne sahip ormanların kesilmemesi için yediden yetmişe tüm köylüler iş makinelerinin önüne bedenlerini yatırdılar. Jandarmanın orantısız coplu, gazlı saldırısına maruz kalmışlar ve bir kısmı da gözaltına alınmıştır. Bu ülkede bir eli balda bir eli yağda olan bir avuç uluslararası şirket temsilcileri yarın buralar yaşanılmaz bir duruma dönüştüğü zaman hiçbiri buralarda kalmayacaklardır. Kanlarıyla, canlarıyla Cumhuriyet’in kuruluşunda bedel ödeyen insanların çocukları yine bu topraklarda yaşamaya devam edecektir. Gidebilecekleri bu dünyada başka bir ülke bulunmamaktadır. Vatanlarını savunmak, taşını toprağını, ormanını, suyunu korumak en kutsal ibadetleri olduğu unutulmamalıdır.

Halkın öncelikleri göz önünde bulundurulmalı

Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu olarak, bölgemizdeki talanların bir an evvel son bulmasını, bölge halkının yaşam hakkına, (Dağına, taşına, ormanına, suyuna) dokunulmamasını istediklerini belirten Erkan, “Hükümet halkın önceliklerini göz önünde bulundurarak, devlet baba şefkatini göstermeli, bir an evvel yaraları sarılmalıdır. Ekonomik, sosyal yönden kalkınma konusunda gerekli iletişim kurulmalıdır. Demokratik haklarını arayan vatandaşlara karşı orantısız güç uygulayan kolluk kuvvetlerine o emri veren kişi veya kişiler hakkında gerekli soruşturma bir an evvel başlatılıp, gerekli ceza verilmelidir” dedi.

Doğa katliamları durdurulmalı

Erkan, “Ülkemizdeki doğa katliamları durdurulup, ekolojik denge gözetilmelidir. Yenilenebilir enerji yatırımları artırılmalıdır” çağrısı yapılarak, “Biz halkız ve haklıyız. Her zaman da hakkın ve haklının yanında durmaya devam edeceğiz” dedi.

Eylül'de başladılar

Maden şirketi, Ordu ilinin Ünye ilçesine bağlı Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar köylerindeki maden sahalarını büyütmek amacıyla eylül ayında sondaj için bölgeye gitti. Maden arama çalışmaları kapsamında yapılan sondaj çalışmalarına tepki gösteren köy halkı iş makinelerine engel oldu ve 14 Eylül günü geniş katılımlı toplantı yaparak “Giriş var çıkış yok” diyerek direnişe başladı. Şirketin iş makineleri 12 Ekim’de jandarma eşliğinde Yeşilkent ve Çiğdem sınırında çalışmak için tekrar geldi. Ancak halkın itirazları üzerine çalışmalarını durdurmak ve köyden uzaklaşmak zorunda kalmıştı

ORDU


Etiketler :