Taliban'dan basın özgürlüğüne darbe: Sansür genelgesi çıkarıldı

22 Eyl 2021

Afganistan'ın başkenti Kabil'i 15 Ağustos'ta ele geçiren Taliban, yaptıklarının halklar ve dünya tarafından görülmemesi için basına sansür genelgesi çıkardı

Din-mezhep eksenli bir sistem kurmaya çalışan Taliban, basın organlarının, habercilerin hakikatleri yazamaması, görüntüleyememesi, yayınlayamaması için 11 maddelik bir genelge yayınladı. Yetkililerce onaylanmayan hususlar yayımlanırken dikkatli olunması tehdidinde bulunuldu, ayrıntılı haberlerin Taliban ofisiyle koordineli olarak hazırlayacağı kaydedildi.

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Türkiye'nin, onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok. Ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum" dediği Taliban, sadece erkek öğrencilerin okula dönüşüne izin verdikten sonra basın için de sansür genelgesi çıkardı.

Taliban'a bağlı Hükümet Medya Merkezi, basının çalışma yöntemine ilişkin 11 maddelik bir genelge yayınladı. 

Genelgeye göre, Hükümet Medya Merkezi Başkanı Kari Yusuf Ahmedi, Afganistan medyasına 11 maddeyi ileterek, medyayı Taliban zihniyetinin hükümlerine uymaya çağırdı. 

Taliban'ın İslam anlayışıyla çelişen konuların yasaklandığının ifade edildiği açıklamada, medya ve gazetecilere “kolaylık sağlamak” adı altında gazetecilerle “işbirliği” yapılacağı ve Taliban'a ait Hükümet Medya Merkezi'nin haberlerin hazırlanma sürecine müdahale edeceği bildirildi.

 

Taliban'ın basına talimatları şöyle:

 

“* İslam ile çelişen konuları yayınlamayın.

 

* Yayınlarınızda ulusal şahıslara hakaret etmeyin.

 

* Yayınlarınızda ulusal ve kişisel mahremiyeti ihlal etmeyin.

 

* Medya ve gazeteciler haber içeriklerini tahrif etmemelidir.

 

* Gazeteciler yazılarında gazetecilik ilkelerini dikkate almalıdır.

 

* Medya yayınlarında dengeyi gözetmelidir.

 

* Doğruluğu bilinmeyen ve yetkililerce onaylanmayan hususlar yayınlanırken dikkatli olunmalıdır.

 

* Kamuoyunu olumsuz etkileyen veya moralini bozan konuların yayınlanmamasına özen gösterin.

 

* Medya haberlerini yayınlarken tarafsızlığını korumalı ve doğru olanı yayınlamalıdır.

 

*Hükümet Medya Merkezi, medya ve gazetecilerle işbirliği yapacak ve haberlerin hazırlanmasını kolaylaştıracaktır ve medya daha sonra ayrıntılı haberlerini bu ofisle koordineli olarak hazırlayacaktır.

 

* Medya ve gazetecilere kolaylık sağlamak için, Hükümet Medya Dairesi'nde bu raporların görüşüne göre bir rehber hazırlamak için özel bir form hazırlanmıştır.”

Medya kuruluşları kapanıyor

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun (IFJ) yakın zamanda Afganistan'da medya çalışanlarına yönelik artan şiddete ilişkin endişelerini dile getirmesi ve Taliban'ın Afganistan'ın kontrolünü ele geçirmesinden bu yana 153 medya kuruluşu kapatılmıştı.

KABİL


Etiketler : Taliban,