‘Toplum hafızasına bir kayyum’

20 Kas 2020

Batman’da 2017 yılında kayyum tarafından kapatılarak yerine süs havuzu yapılan Yılmaz Güney Sinema Salonu için sanatçılar tepki göstererek, ‘Toplumun zihnin eve hafızasına bir kayyum’ dedi

Batman’da 2014 yılında DTP’li Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan’ın girişimleriyle inşaatı başlatılıp 2006 yılında faaliyete geçen Yılmaz Güney Sinema Salonu, 2016 yılında belediyeye atanan kayyum tarafından kapatıldı. 2017 yılında elektrik kontağından çıktığı öne sürülen yangında tamamen yandı. Yangından sonra Yılmaz Güney Sinema Salonu’nun yeniden inşa edilmesi gerektiği vurgulanırken, kayyum yönetimi, salonun olduğu alanda süs havuzu inşaatı başlattı. ANF’den Mıheme Porgebol’un haberine göre; Sanatçı Fikret Altay, bir mekânın hafızasının yok edilmeye çalışıldığını vurgulayarak “Sistem, toplumun hafızasını yıkmak isteğinde toplum için önem teşkil eden mekânları yıkmakla başlar” diyor ve sinemanın yıkılarak yerine süs havuzu yapılmasını “Toplumun zihnine ve hafızasına bir kayyum” olarak yorumluyor.

Bir engelli şehir

Şehirlerin Yılmaz Güney Sinema Salonu gibi mekânlardan yoksun olmasını bir engellilik durumu olarak tanımlayan sanatçı Barış Eviz, “Canlıların yaşadığı ortamlarda da hayati öneme sahip kurum veya mekânların olmayışı bir engellilik durumudur” ifadelerini kullanıyor.

Hatıranın üzerine süs havuzu

Tiyatrocu Murad Korkmaz, Yılmaz Güney’in anısının da yok edilmek istendiğine dikkat çekerek, “Birileri Yılmaz Güney hatırasını yakabiliyorsa, yok edebiliyorsa, bugün o hatıranın üzerine süs havuzları yapabiliyorsa; benim on tane çocuğum Yılmaz Güney’in temsil ettiklerinin yanında çok daha sahipsiz” diyor

Mekânlar birer hafızadır

Yazar Yavuz Ekinci ise ‘Mekânlar birer hafızadır’ diyerek, “Bu hafızanın yerine ne yapılırsa yapılsın orası yine de yerinde olacaktır. O hafıza yerinde kalacaktır” ifadelerini kullanıyor.

Talan, ziyan, yalan

Berfin Zenderlioğlu, ortada bir talan, yalan ve ziyan edilen bir alan kaldığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullanıyor: “Kültür- sanat mekânlarının yerini beton yığınlarıyla dolduranlar, bellek yitiminin kurbanı olarak bedenin bir hafızasının olduğunu unutuyorlar.”

BATMAN


Etiketler : Yılmaz Güney Sinaması, Batman,