TTB: Barışa, özgürlüğe, Onur Hamzaoğlu’na sahip çıkalım

17 Tem 2018

TTB ve ATO, tutuklu HDK Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun Perşembe günü görülecek duruşmasına, “Davayı izlemeye ve barışa, özgürlüğe Onur Hamzaoğlu’na sahip çıkmaya davet ediyoruz” sözleriyle katılım çağrısı yaptı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Ankara Tabip Odası (ATO), Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü Onur Hamzaoğlu’nun tutuklu yargılandığı davanın 19 Temmuz’da Ankara 11.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmasına düzenledikleri basın toplantısıyla katılım çağrısı yaptı.

Ortak metni okuyan TTB Merkez Yürütme Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, Hamzaoğlu’nun, yaşamını insanlığa adamış bir bilim insanı olduğunu belirtti. Adıyaman, “Uzun yıllarını verdiği üniversitede birçok antidemokratik uygulamalara, bilimsellikten giderek uzaklaşan üniversite ortamına, gerici eğitim anlayışına, halkın sağlığının önemsenmediği sağlık politikalarına karşı sadece mücadele etmemiş aynı zamanda demokratik, özgür, ırkçı, laik üniversite anlayışının temsilcilerinden olmuştur” dedi.

‘Barış talebi vazgeçilmez bir tutkudur'

Hamzaoğlu’nun Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki hava kirliliğine ilişkin “Dilovası Raporu” olarak bilinen bebeklerin sağlığını konu olan çalışmayı hatırlatan Adıyaman, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu raporla, önemli bir çevre sorununu bilimsel bir çalışmayla görünür hale getirmiştir. Hepimiz biliyoruz bu çalışmasından ötürü çok zorluklar çekmiş ve baskılara uğramıştır. Ancak halkın hekimi, halkın bilim insanı olmanın gereğini bir an olsun unutmamıştır. Onur Hamzaoğlu, uzun yıllardır ülkeyi ve bölgeyi tehdit eden, on binlerce insanın yaşamını yitirmesine yol açan, milyonlarca insanı evinden eden savaşa karşı çıkmayı bilim insanının olmazsa olmaz sorumluluğu olarak görmüş ve barışı savunmayı bir an olsun bırakmamıştır. Barış imzacısı olmuş, savaş anında bebeklerin, yaşlıların, gebelerin, engellilerin yaşadığı sağlık sorunlarını çok somut olarak tartışmış ve yazılarına aktarmıştır.”

“Barış talebi hekimler için vazgeçilmez bir sorumluluk ve tutkudur, bu tutku cezalandırılamaz” diyen Adıyaman, Hamzaoğlu’nun 19 Temmuz Ankara 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaparak, “ Davayı izlemeye ve barışa, özgürlüğe Onur Hamzaoğlu’na sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Onur Hamzaoğlu, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü, Ankara Tabip Odası (ATO), Türk Tabipleri Birliği (TTB),