'Türkiye kara para aklamaktan gri listeye alınabilir'

20 Eki 2021

Türkiye'nin kara paranın aklanmasını ve terörizmin finansmanını engellemede başarısız olduğu gerekçesiyle Mali Eylem Görev Gücü tarafından ‘gri liste’ye alınabileceği iddia edildi. Gri listede şu an için aralarında Arnavutluk, Fas, Suriye, Güney Sudan ve Yemen'in de bulunduğu 22 ülke yer alıyor

Türkiye’nin, kara para aklama faaliyetlerine ve terörizmin finansmanına karşı mücadelede başarılı olamadığı gerekçesiyle Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından ‘gri liste’ye alınabileceği öne sürüldü. İddiaya göre, 1989 yılında G7 ülkelerinin girişimiyle kurulan FATF, Türkiye'yi bu haftaki toplantısında gri listeye alacak.

Kabul edilmesi muhtemel

Financial Times (FT) gazetesine konuşan iki Batılı yetkili, FATF'nin ilgili değerlendirmesinde, Türkiye'nin kuruma bağlı Uluslararası İnceleme Grubu tarafından izlemeye alınmasını tavsiye ettiğini söyledi. Kaynaklar, bu tavsiyenin perşembe günü Paris'te düzenlenecek olan FATF toplantısında kabul edilmesinin çok muhtemel olduğunu belirtti. Gri listede şu an için aralarında Arnavutluk, Fas, Suriye, Güney Sudan ve Yemen'in de bulunduğu 22 ülke yer alıyor. 

Kaynak: Duvar

 


Etiketler : Mali Eylem Görev Gücü, Kara para aklama,