TYB: Sansür yaygınlaşıyor

18 Eyl 2021

Türkiye Yayıncılar Birliği, ‘Kalp Çarpıntısı’ isimli kitap hakkında ‘muzır neşriyat’ kararı verilmesini eleştirdi ve bu tür kararların sansürü yaygınlaştırdığını vurguladı

Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, “Yabancı Yayınları” tarafından yayımlanan yazar Alice Oseman’ın iki ciltlik “Kalp Çarpıntısı” isimli kitap hakkında “muzır neşriyat” kararı verdi. Bu kararı, Türkiye Yayıncılar Birliği (TYB) bir açıklama yaparak eleştirdi.

Türkiye Yayıncılar Birliği, 2018 yılından bu yana kurul tarafından 9’u çocuklara yönelik olmak üzere 15 kitabın “muzır neşriyat” ilan edildiğini belirterek, bu tür kararlarla sansürün meşrulaştırıldığını ve otosansürün de yayıncılar arasında yaygınlaştığına dikkat çekti.

Türkiye Yayıncılar Birliği, ana karakterleri LGBTİ+ olan Charlie ve Nick adlı iki gencin dostluğunu ve aşkını anlatan çizgi roman “Kalp Çarpıntısı”nın “muzır neşriyat” ilan edilmesine dair açıklama yayımladı.

15 kitaba muzır neşriyat

TYB’nin “Muzır Neşriyat Kararlarını Kaygıyla Takip Ediyoruz!” başlığıyla yayımlanan açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu muzır neşriyat kararları almaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ‘Yabancı Yayınları’ tarafından yayımlanan ‘Kalp Çarpıntısı’ isimli iki ciltlik kitap kurul tarafından resen incelenmiş ve ‘bazı yazıların 18 yaşından küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna’ karar verilerek ‘muzır neşriyat’ ilan edilmiştir.

9 Temmuz 2018 tarihli KHK’yle Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun yapısı değiştirilerek Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı’na bağlandığından bugüne kadar 9’u çocuklara yönelik olmak üzere 15 kitap muzır neşriyat ilan edildi.”

‘Otosansür yaygınlaşmaktadır’

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Yayıncılığımız için hayati önem taşıyan yayınlama özgürlüğü ‘muzır neşriyat’ kararlarıyla ağır darbe almaktadır. Bu tür uygulamalarla sansür meşrulaştırılırken bir yandan da otosansür yayıncılar arasında yaygınlaşmaktadır. Otosansür yayıncılıkta çeşitlilik ve yaratıcılığın yerine tekdüzelik ve sıradanlığın geçmesine neden olmaktadır.

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun ‘resen’ yani kendiliğinden aldığı kararlarla sansür uygulaması ülkemiz ve kültürel çeşitliliğimiz için son derece olumsuz bir durum yaratmaktadır. Ülkemizde gerçekleşen ve yayımlama özgürlüğü ile çelişen bu ve benzeri ihlalleri kaygıyla takipte olduğumuzu kamuoyunun dikkatine sunarız.”

 KÜLTÜR SERVİSİ

 


Etiketler : sansür yasası, AKP sansürü, Sansür,