Xwebûn'dan dijital yayına adım

14 May 2021

15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda Kürtçe haftalık yayına geçecek olan Xwebûn Gazetesi, dijital platformlarda görüntülü yayına devam edecek

Kürtçe gazete Xwebûn, haftalık olarak yayın hayatına 2019’da başladı ve 2 yıldır kesintisiz olarak yayın hayatını sürdürüyor. Kürtçe’nin Kurmancî ve Kirmançkî lehçeleriyle yayın yapan gazete, bugüne kadar 73 sayı çıkardı. 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı’nda görüntülü yayına başlayacak olan Xwebûn’da, kadın, kültür sanat, ekonomi, dil, tarih ve podcast alanlarında yeni programlar yer alacak ve dijital platformlarda yayınlanacak.

'Bizi takip edin'

Gazetenin editörlerinden Zeki Erden, Mezopotamya Ajansı'ndan (MA) Eylem Akdağ'a konuştu. Kürt Dil Bayramı’nda geçecekleri yeni platform çalışmalarını anlatan Erden, okurlara seslenerek Xwebûn’un takip edilmesini istedi. Mevcut bütün yayınların dijitalde ilerlediğini söyleyen Erden, “Biz dijitale geçmede geç kaldık. İlk başta biraz mütevazı başlayalım dedik. Yeni çalışmalarımızda, kadın alanında “Civana Jinan”; kültür ve sanatta “Bêjing”; ekonomide “Piyase” programlarımız olacak. Bunların yanında Kürtçe ve Kürdistan tarihi dersleri olacak. Zaten var olan podcastlerimizde de yeniliğe gideceğiz. Haftada 3-4 programı dijital platformlarımızda yayınlamayı düşünüyoruz” diyerek, yeni çalışmalarını anlattı. Yazılı-baskılı yayına da haftalık olarak devam edeceklerini sözlerine ekleyen Erdem, “Dijital medyaya ağırlığımızı vereceğiz. Kürt medyasının bizi takip etmesini istiyoruz ve bizim görünürlüğümüzü arttırmak için dayanışma çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

DİYARBAKIR

 


Etiketler : Xwebûn gazetesi,