‘Yaşam da bizim, meydanlar da’

21 Kas 2020

Kadınlar, 25 Kasım kapsamında Diyarbakır’dan İstanbul’a sokaklara çıktı. 25 Kasım finaline yönelik yapılan çağrılarda, birlik olma ve mücadele kararlılığı vardı

Tevgera Jinên Azad (TJA), 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne ilişkin açıklama yayınladı. Erkek egemen zihniyetin kendini “devlet” adı altında inşa ettiğinden beri kadın düşmanlığı yaptığına yer verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Kadın direnişi erkek devletin ırkçı, cinsiyetçi, militarist, dinleri istismar eden yapı olduğunu ortaya çıkardı. Ulus devletlerin insanlığa karşı suçlar işlediği, erkeklerin organize suç örgütlerine her gün af çıkardığı, kadına karşı cinayet şebekesine dönüştüğü gün yüzüne çıktı.”

‘Erkek devletten korkmuyoruz’

Açıklamanın devamında, kadın düşmanı politikalara boyun eğmeyeceklerini vurgulayan TJA, şöyle dedi: “Eli sopalı erkekten, eli coplu postallı, üniformalı erkek devletten korkmuyoruz. Tıpkı yoldaş kılıfına bürünen erkek gibi affetmeyeceğiz. Bu tarihsel duruşumuzla onur duyuyoruz. Erkek egemen zihniyetten, onun ürünü devletten ve kadını tanımayan kanunlarından korkmuyoruz, itaat etmiyoruz, geri adım atmayacağız. Türkiye ve Kürdistanlı kadınları 25 Kasım’da, ‘yaşam da bizim, meydanlar da’ deyip akın akın kadınları özgürlük alanlarına adeta uçmaya davet ediyoruz.”

'Sözleşmeyi uygulatacağız’

İstanbul’da da Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP) İstanbul İl Koordinasyon üyesi Nurşen İnal, erkek-devlet şiddetine dair konuşarak 25 Kasım finaline çağrı yaptı.

Sözlerine, Las Tesis danslı eyleme dönük saldırıyı hatırlatarak başlayan İnal, Birçok kadın haklarını biliyor ve kazanılmış haklarını talep ediyor. Kadın-erkek eşitliği kabul edilmediği için erkek ve erk yönetim buna tahammülsüzlük gösteriyor, saldırıyor. İktidarın bir bütün kadın mücadelesine dönük saldırısı da bu yüzden” dedi.

Şiddete karşı Kadıköy’e

İstanbul Sözleşmesi’nin tartışılmaya açılmasıyla kadın katliamlarının arttığını vurgulayan İnal, “Şiddeti, cezasızlığı, şüpheli kadın ölümlerini, cinayetleri durduracağız, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulatacağız’ demek için 22 Kasım Pazar günü Kadıköy İskelesi önünde saat 15.00’te bütün kadınları dayanışmaya davet ediyorum” diye konuştu.

‘Hakkımızı sokaklarda alırız’

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Kadın Platformu, 25 Kasım nedeniyle Ankara Eğitim-Sen 2 Nolu Şube’de basın toplantısı gerçekleştirdi. Platorm adına konuşan Eğitim-Sen 4 Nolu Şube Kadın Sekreteri Edge Ejderoğlu, kadınların dünyanın dört yanında eşitsizliği, yoksulluğu, savaşları ve şiddeti üreten erkek egemen kapitalizmine karşı isyanlarını meydanlara taşıdığını vurguladı. “İsyandayız çünkü dünya genelinde her gün en az 137 kadın, en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor” diyerek sözlerini sürdüren Ejderoğlu, 25 Kasım’a çağırdı: “Hakkımız olanı ancak sokaklarda alacağımızı, evde, işte, cezaevinde, okulda ve yaşadığımız her yerde mücadeleyi büyütürsek kazanacağımızı biliyoruz ve vazgeçmiyoruz. Yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi! Jin Jiyan azadi.” Açıklama alkışlar eşliğinde son buldu.

Özgürleşene dek kendimizi savunacağız

TJA, İstanbul Beşiktaş’ta kuruluş yıl dönümü ve “Em Xwe Diparêzin” kampanyası kapsamında, “Dilimizi ve kültürümüzü koruyoruz” şiarıyla etkinlik düzenledi. “Em xwe diparêzin” pankartının açıldığı etkinlikte kadınlar yöresel kıyafetleriyle yer aldı.

Etkinlikte konuşan TJA aktivisti Suna Kaymaz, “Devletin zulmüne karşı örgütlülüğümüzü büyütüyoruz. Kendimizi savunmamız kadınlar özgür olana dek sürecektir” ifadelerini kullandı. Etkinlik kadınların, erbane ve bağlama çalarak dillerine ve kültürlerine özgü şarkılar söylemesinin ardından son buldu.

KADIN SERVİSİ

NOT: Haberler Jinnews’ten derlenmiştir.


Etiketler : “Em Xwe Diparêzen” (Kendimizi Savunuyoruz), Tevgera Jinên Azad-TJA, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü,